Skip to main content
← Vsi blog prispevki

Alkotest

Delodajalec je odgovoren za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu in je dolžan delavca, ki zaradi vpliva alkohola ali drog ne more opravljati svojega dela in/ali ogroža svoje zdravje in varnost oz. zdravje in varnost sodelavcev ali drugih oseb, začasno odstraniti z dela oz. mu prepovedati opravljanje nadaljnjega dela. V nadaljevanju je postopek zoper tega delavca odvisen od tega, kako ima delodajalec v splošnih aktiv gospodarske družbe opredeljeno kršitev delovnih obveznosti. Delodajalec lahko ima opredeljeno, da je delo pod vplivom alkohola (drog)  lažja/hujša kršitev delovnih obveznosti, lahko ima opredeljeno, da je kršitev hujša v primeru, da je delavec večkrat v določenem časovnem obdobju pod vplivom alkohola.

Alkotest (v sedanjem času pa je aktualen tudi test na droge) ima v podjetju več pomenov – prvi je, da se odkrije in opozori ali pa sankcionira delavce, ki so tekom delovnega procesa pod vplivom alkohola (ali drog v primeru testa na droge). S tem se vzdržuje varnost na delovnem mestu. Poleg tega, pa ima lahko občasno opravljanje testa alkoholiziranosti tudi generalno – preventiven učinek, saj delavci vedo, da lahko pride detektiv kadarkoli, ne vedo pa kdaj, in opravi alkotest. Alkotesti se torej v podjetju lahko občasno opravijo zgolj iz preventivnega razloga, da delavci vedo, da so nadzorovani in da so tudi na tak s pomočjo detektiva delodajalec opozarja na alkohol na delovne mestu in posledice.

 razmerje določa Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) (Ur. l. 21/2013 z dne 13.03.2013), ki določa, da je delovno razmerje, razmerje med delavcem in delodajalcem, v katerem se delavec prostovoljno vključi v organiziran delovni proces delodajalca in v njem za plačilo, osebno in nepretrgano opravlja delo po navodilih in pod nadzorom delodajalca. Tako so tudi pravila reda in discipline ter ukrepi za zagotavljanje teh pravil v pristojnosti delodajalca, vendar pa morajo biti delavci s temi pravili vnaprej seznanjeni. Delavec mora vestno opravljati delo na delovnem mestu (prvi odstavek 33. člena).

Delavec mora spoštovati in izvajati predpise o varnosti in zdravju pri delu ter pazljivo opravljati delo, da zavaruje svoje življenje in zdravje ter življenje in zdravje drugih oseb (35. člen).

Delodajalec je dolžan vnaprej delavca seznaniti z redom in disciplino v podjetju, kar mora imeti zapisano v svojih splošnih aktih, notranjih pravilnikih oziroma se mora o teh stvareh dogovoriti z delavcem že v pogodbi o zaposlitvi. Delavec mora upoštevati predpisane varnostne ukrepe, varnostno opremo, saj gre v nasprotnem primeru za hudo kršitev obveznosti iz delovnega razmerja. V skladu z Zakonom o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) ( Ur. l. RS, št. 43/2011 z dne 03.06.2011) določi delodajalec način in postopek ugotavljanja prisotnosti alkohola na delovnem mestu, na podlagi tega pa se nato izvajajo preizkusi alkoholiziranosti (testi na droge).

Test alkoholiziranosti (test na droge) opravlja ustrezno strokovno usposobljena, s strani delodajalca pooblaščena oseba. Z opravljenem alkotestom vam zagotovi dokaze, ki so verodostojni in potrebni v  eventualnem nadaljnjem disciplinskem ali odškodninskem postopku ali v delovnem postopku na sodišču. Pomembno je, da dokaz o alkoholiziranosti zdrži tudi eventualne sodne presoje. S strani sodne prakse so sodišča priznala rezultate alkotesta, ki so ga izvedle strokovno usposobljene osebe, pooblaščene s strani delodajalca. Ob tem je potrebno poudariti, da za namen nadaljnjih postopkov, detektiv po opravljenem alkotestu napiše zapisnik in strokovno poročilo, kamor lahko napiše tudi ugotovitve, do katerih je prišel s svojo osebno zaznavo (zadah delavca po alkoholu, rdeče oči, upočasnjene fizične reakcije, zapletajoč se govor ipd.). Če delavec odkloni opravljanje alkotesta, se lahko alkoholiziranost dokazuje z izpovedbami prič.

Za izvedbo alkotesta smo strokovno usposobljeni (opravljeno izobraževanje na tem področju) in pooblaščeni. Nudimo tudi test na prisotnost prepovedanih drog v organizmu. Po opravljenem testiranju dobi naročnik zapisnik ter naše strokovno poročilo, kar je temelj za eventualni nadaljnji disciplinski postopek zoper delavca, v kolikor je bil test pozitiven. Delavec je na delovnem mestu dolžan spoštovati predpise o varnosti in zdravju pri delu, kar pomeni, da na delovnem mestu ni pod vplivom alkohola (0,0 mg/l) in prepovedanih drog.

Zakon o varnosti in zdravju pri delu (Ur. l. RS 43/2011 z dne 03.06.2011) v 51. členu predpisuje, da delavec ne sme delati ali biti na delovnem mestu pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc. Delavec ne sme delati ali biti pod vplivom zdravil, ki lahko vplivajo na psihofizične sposobnosti, na tistih delovnih mestih, na katerih je zaradi večje nevarnosti za nezgode pri delu tako določeno z izjavo o varnosti z oceno tveganja. Delodajalec ugotavlja stanje iz prvega odstavka tega člena po postopku in na način, ki sta določena z internim aktom delodajalca. Delodajalec mora odstraniti z dela, delovnega mesta in iz delovnega procesa delavca, ki je delal ali je bil na delovnem mestu v nasprotju z določili prvega in drugega odstavka tega člena. Delo pod vplivom alkohola predstavlja nevarnost tako za delavca, kakor tudi za sodelavce in je hujša kršitev delovnega razmerja. V primeru pozitivnega razultata alkotesta lahko delodajalec izredno odpove pogodbo o zaposlitvi.

Preizkus alkoholiziranosti opravi detektiv z napravo DRAGER. Istovrstne alkotesterje uporablja slovenska policija. Alkotester mora biti kalibriran. 

Dovoljena vsebnost alkohola v krvi

Delavec je na delovnem mestu dolžan spoštovati predpise o varnosti in zdravju pri delu, kar pomeni, da je na delovnem mestu ni pod vplivom alkohola (0,0 mg/l izdihanega zraka) in prepovedanih drog. Zakon o varnosti cestnega prometa (ZVCP -1-UPB5) (Ur. l., št. 56/08) v 130. členu (1. in 2. odstavek) določa: (1) V cestnem prometu ne sme imeti alkohola v organizmu:

  • voznik motornega vozila ali skupine vozil kategorije C, D1, D, B+E, C+E, D1 + E in D+E;
  • voznik vozila, s katerim se opravlja javni prevoz potnikov ali blaga ali prevoz oseb za lastne potrebe;
  • voznik vozila, s katerim se prevaža nevarno blago;
  • poklicni voznik motornega vozila, kadar opravlja ta poklic;
  • učitelj vožnje med usposabljanjem kandidata za voznika v vožnji motornega vozila;
  • kandidat za voznika med usposabljanjem v vožnji motornega vozila;
  • spremljevalec;
  • voznik začetnik;
  • voznik motornega vozila, ki nima vozniškega dovoljenja ali v vozniškem dovoljenju nima vpisane kategorije motornega vozila, ki ga vozi;
  • voznik motornega vozila, ki se mu izvršuje sankcija prepovedi vožnje motornega vozila ali mu je vozniško dovoljenje odvzeto;
  • voznik, ki prevaža skupino otrok.

(2) Drugi vozniki imajo lahko največ do vključno 0,50 grama alkohola na kilogram krvi ali do vključno 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, pod pogojem, da tudi pri nižji koncentraciji alkohola ne kažejo znakov motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v cestnem prometu.

V praksi se dogaja, da delavci na delovnem mestu v delovnem času konzumirajo alkoholne pijače, poleg tega se pogosto dogaja tudi to, da prihajajo na delo pod vplivom alkohola ali pa so v večjih količinah konzumirali alkoholne pijače preteklega dne, ali ponoči, in pridejo naslednjega dne na delovno mesto še vedno pod vplivom alkohola. Alkohol se v organizmu razgradi šele 24 ur po zaužitju in delavec, ki je ponoči užival alkohol in je naslednjega dne prišel na delovno mesto, ima lahko torej v krvi še npr. 60% alkohola! V tem primeru bi torej alkotest pokazal rezultat pitja izven delovnega časa, vendar bi bil delavec kljub temu sankcioniran, saj mora poskrbeti za to, da je na delovnem mestu v treznem stanju. Alkohol se iz telesa odstranjuje z razgradnjo, za kar so odgovoren organ jetra (90%), v približno 10% pa se alkohol izloči z dihanjem, urinom in skozi kožo.

V kolikor je delavcu odrejen alkotest in je tik pred tem užival alkohol, mora detektiv z alkotestom počakati 15 minut. Vsebnost alkohola v izdihanem zraku je namreč relativno največja prvih 15 minut po zaužitju. Od tega, kako hitro bo alkohol prešel v kri, je odvisno, kaj je oseba ob tem pojedla in popila.

BLOG POD LUPO

Zadnji prispevki

Naša dejavnost je več kot reševanje težav po naročilu. Prizadevamo si za osveščanje javnosti, izobraževanje in večjo varnost podjetij ter posameznikov v fizičnem in digitalnem svetu.
Strokovna psihološka pomoč v času po epidemiji Covid-19, s čim smo se soočili
Melita Kuhar, strokovnjakinja za partnerske odnose in osebnostno rast  V Sloveniji smo uspešno prestali zmožnosti zdravstvenega sistema, ukrepov in spoštovanja navodil, predvsem smo upoštevali in sp…
Detektivska dejavnost skozi zgodovino do danes - Mednarodni dan detektivov in njegov pomen
Mednarodni dan detektivov - Pogled v preteklost in prihodnost detektivske industrije 24. julija obeležujemo Mednarodni dan detektivov, dan, ki daje prepoznavo pomembnem doprinosu detektivskega dela…
10 dejstev o umetni inteligenci in prihodnosti detektivske dejavnosti: Napredek in Izzivi
Evolucija detektivskega dela: Od tradicionalnih tehnik do umetne inteligence (AI) Preiskovalno delo, kot ga poznamo danes, je prešlo dolgo pot od svojih začetkov, ko so detektivi opravljali dolgotra…
Preprečevanje gospodarskega vohunjenja: vloga detektiva
Uvod Detektiv lahko bistveno pripomore pri preprečevanju gospodarskega vohunjenja. V razvijajoči se pokrajini globalnega poslovanja se je gospodarsko vohunjenje pojavilo kot pomembna grožnja za orga…
Detektivski nasveti za varnost mobilnih naprav in varno komunikacijo
V današnjem digitalnem svetu se vse več ljudi zanaša na mobilne naprave za komunikacijo, delo in družabno življenje. Toda ali ste vedeli, da je varnost mobilnih naprav in varna komunikacija ključnega…
Inflacija in tatvine v trgovini: Kakšna je povezava? 2023
Korelacija med inflacijo in kaznivimi ravnanji Inflacija je splošno povečanje cen blaga in storitev na trgu. To pomeni, da se zmanjša kupna moč valute in potrošnikom ostane manj denarja za nakup izd…
Najlažje je biti anonimen in ubijati z besedami...
Avtorica: Izr. prof. dr. Eva Boštjančič Objavljeno: Revija Pod lupo št.: 5, letnik 2019 O AVTORICI Izr. prof. dr. Eva Boštjančič je vodja katedre za psihologijo dela in organizacije, Fi…
Zavarovalne goljufije – pod lupo preiskovalcev
Avtorja: Matjaž Trontelj, Zavarovalnica Vzajemna mag. Katja Pečlin, Zavarovalnica Vzajemna Objavljeno: Revija Pod lupo št.: 5, letnik 2019 Zavarovalne goljufije so bile v zadnjih meseci…
Zavzetost policistov pri svojem delu in pomen vodenja
1 Uvod Razslojevanje ljudi med bogate in revne je vedno večje. Kriminaliteta je odklonski pojav, ki je prisoten prav v vseh družbenih slojih, iz različnih vzrokov. Kriminaliteta se izvršuje…
Kako ukrepati, ko delodajalec zazna kršitev konkurenčne prepovedi
Kakšne so možnosti delodajalca pri ugotovljenih kršitvah delavca glede konkurenčne prepovedi? V tokratnem prispevku obravnavamo eno izmed pogodbenih obveznosti delavca, in sicer prepoved konkurenc…